Wyszukiwarka

Czarter jachtów - czarter bez patentu

Wypożyczanie/wynajmowanie łodzi, jachtów i innych jednostek pływających zazwyczaj nazywane jest czarterem jachtów. W żeglarstwie, jak w każdej branży, występuje indywidualna nomenklatura oraz zwyczaje i uprawnienia, z którymi warto się zapoznać przed rozpoczęciem żeglarskiej przygody.

W żeglarstwie jedną z najważniejszych kwestii są uprawnienia. To od tego, czy je posiadamy, należy uzależnić wybór jednostek pływających. Przy wybieraniu ofert na czarter jachtów należy się upewnić, czy lub jakie patenty są wymagane do żeglugi. Może to być patent żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego bądź kapitana jachtowego. Zazwyczaj nie wszyscy członkowie załogi muszą posiadać uprawnienia, co znacznie ułatwia i poszerza wybór oferty na czarter jachtów.

Brak patentu nie oznacza braku możliwości żeglarstwa. Bardzo wygodną i coraz modniejszą ofertą będzie czarter bez patentu. Umożliwia on na korzystanie z uroków żeglarstwa bez jakichkolwiek uprawnień.

Wybór jakiejkolwiek oferty na czarter bez patentu nie zwalnia z rozsądku i zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. W tym wypadku warto, nawet we własnym zakresie, zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i zachować rozwagę. Przed rozpoczęciem rejsu należy bezwzględnie sprawdzić wyposażenie bezpieczeństwa danego jachtu oraz stan techniczny w/w wyposażenia i samej jednostki pływającej. Wszelkie niezgodności lub inne problemy powinno się zgłaszać armatorowi (właścicielowi łodzi/jachtu) przed rozpoczęciem rejsu.

Takie działania, oprócz oczywistych względów bezpieczeństwa, zagwarantują że nie zostanie się posądzonym z zgubienie lub zniszczenie jachtu bądź jego wyposażenia.

Życzymy wszystkim wspaniałej przygody!